Polowanie na rogacze – maj

Pierwsze 2-3 tygodnie sezonu łowieckiego, który rozpoczyna się w Polsce 11 maja to okres najbardziej skutecznych polowań. O ile myśliwy dysponuje odpowiednimi umiejętnościami strzeleckimi to z pewnością Jego polowanie zakończy się sukcesem. Najczęściej myśliwy gości w łowisku 3-5 dni i wówczas pozyskuje średnio 4-6 rogaczy, choć zdążają się znacznie liczniejsze rozkłady. W okręgu olsztyńskim można zdobyć trofea mieszczące się w przedziale 300-450 g choć coraz częściej spotykamy parostki o masie powyżej 500 g. W ciągu kilku ostatnich lat 100 % organizowanych w maju polowań zakończyło się sukcesem myśliwego.

 

Polowanie na rogacze – ruja (lipiec /sierpień)

Ten rodzaj polowania jest skierowany do myśliwych – koneserów szukających starych rogaczy o mocnych parostkach. Polowanie jest trudniejsze, wymaga większych umiejętności łowieckich, a nieocenioną pomocą w czasie polowania jest możliwość wabienia rogaczy, co dostarcza niezapomnianych wrażeń i emocji.

Długość polowania jest podobna jak w maju a osiągnięte efekty w znacznym stopniu zależą od umiejętności odpowiedniego wabienia. W ostatnim sezonie myśliwi polujący w czasie rui pozyskali średnio po 3-4 rogacze o masie parostków często przekraczającej 400 g brutto.

 

Polowanie na jelenie – rykowisko (wrzesień)

Najlepszy okres polowania na jelenie to z pewnością okres rykowiska. W okręgu olsztyńskim najlepszym okresem jest druga połowa września. Polowanie z podchodu w towarzystwie doświadczonego przewodnika potrafiącego przywabić ryczącego byka jest niezapomnianym przeżyciem. Większość łowisk gwarantuje zdobycie trofeum o masie 5-7 kg. Dla najbardziej wymagających myśliwych oferujemy łowiska, gdzie można zdobyć trofeum o masie 8-10 kg. W ciągu ostatnich 3 lat 99 % organizowanych przez nasze biuro polowań na jelenie w czasie rykowiska zakończyło się sukcesem.

 

Polowanie na daniele (październik)

Jest to najmniej liczny gatunek zwierzyny grubej z pośród występujących na terenie Warmii i Mazur. Jednak z roku na rok populacja danieli w okręgu olsztyńskim zwiększa swoją liczebność i z roku na rok pojawia się więcej medalowych łopataczy. W sezonie 2009/2001 myśliwy zagraniczny strzelił pierwszego złoto medalowego łopatacza.

 

Polowania zbiorowe

Polowania zbiorowe na Warmii i Mazurach mają specjalny urok. Uczestnicząc w nich można poczuć smak prawdziwej przygody, gdyż zdarzają się mioty, do których można dojść tylko pieszo. Korzystamy tylko i wyłącznie z naturalnych łowisk, co gwarantuje pełen kontakt z natura i możliwość przeżycia prawdziwej myśliwskiej przygody. Z punktu widzenia organizacji polowania optymalna liczebność grupy to 10-12 osób, chociaż i mniejsze grupy dobrze strzelających myśliwych mogą osiągnąć bardzo dobre efekty. Standardem naszych polowań jest pokot równy liczbie uczestniczących myśliwych, choć zdarzają się dużo lepsze wyniki. Rekordowe polowanie w sezonie 2009/2010 dało 36 dzików i 4 lisy strzelone przez 11 myśliwych w czasie 1 dnia. Najlepszy wynik w czasie sezonu 2010/2011 to ponad 30 dzików strzelonych przez 11 myśliwych podczas 2 dni polowania. Dobre łowisko i doskonałe umiejętności strzeleckie połączone z myśliwskim szczęściem mogą dać wspaniałe efekty.

Najlepsze polowania zbiorowe przypadają na początek listopada. Trudniejsze choć pełne zimowego uroku są polowania organizowane w styczniu, kiedy śnieg dodaje kniei piękna i znacznie ułatwia wytropienie i odnalezienie strzelonej zwierzyny.

 

Zimowe polowanie w czasie pełni księżyca

Zachęcamy do spróbowania tego rodzaju polowania. Odpowiednio przygotowane łowisko, doświadczeni i znający teren przewodnicy i dobra pogoda (konieczna pokrywa śnieżna) pozwala na osiągnięcie rozkładu ponad 10 sztuk dzików na jednego myśliwego w czasie 4-5 dni polowania. Jest to również najpewniejszy sposób polowania na odyńce, które w okresie rui trzymają się z watachami i które wówczas łatwiej wytropić. Należy oczywiście pamiętać, że takie polowanie wymaga odpowiedniego celownika optycznego.